Lakier czy politura, a może wosk do drewna?

Decydując się na samodzielna renowacje starych drewnianych mebli często mamy dylematy, czym najbardziej właściwie pokryć stare drewno. Do wyboru jest kilka tego rodzaju specyfików, ale najbardziej popularne to wosk, lakier i politura. Przed każdym jednak zabiegiem, jakim jest renowacja mebli należy najpierw właściwie przygotować drewno do pokrywania preparatem.

Na czyste drewno możemy nanieść wosk. Mamy do wyboru zarówno wosk w płynie, jak również pasy. Płynny wosk wniknie głębiej w powierzchnię drewna, natomiast twardy wosk w paście będzie miał trwalszy efekt. Możemy połączyć oba preparaty, najpierw woskując drewno płynnym woskiem, następnie utrwalając efekt pastą Ten preparat ma tę zaletę, że jest to produkt naturalny, wytwarzany z wosku pszczelego, dlatego nie jest toksyczny, a jego nakładanie nie wymaga stosowania środków ochronnych oraz długiego wietrzenia pomieszczenia. Dodatkowo drewno wygląda bardzo naturalnie, nie jest matowe jak w przypadku malowania bejcom ani tez tak bardzo błyszczące jak pomalowane lakierem, a jego nakładanie jest bardzo łatwe.

Politura to również preparat pochodzenia naturalnego. Wytwarzany jest z żywicy, czyli szelaku pomieszanej w odpowiednich proporcjach ze spirytusem. Praca z tym preparatem jest jednak bardzo pracochłonna, ponieważ wymaga naniesienia wielu jej warstw. Dzięki temu możemy jednak zabarwić drewno na najbardziej odpowiadający nam kolor, dodając do mieszanki bejcę, która jest rozpuszczalna w spirytusie. Nie powinniśmy używać bejcy w proszku, która pospuszcza się w wodzie. Meble pokryte politurą są odporne na wilgoć oraz zmiany temperatur, jednak bardzo łatwo ulegają zarysowaniu. Politura nie jest tak twarda jak lakier.

Ostatnim preparatem jest lakier. Jego bardzo cienka warstwę nakładamy pędzlem. Po wyschnięciu powtarzamy czynność. Jest to substancja toksyczna, dlatego powinniśmy zachować środki ostrożności i dokładnie wietrzyć pomieszczenie. Lakier daje bardzo twarda powłokę odporna zarówno na wilgoć, jak również zabrudzenia mechaniczne. Jest najtrwalszym preparatem, którym pokrywa się meble drewniane.

komentarze 2

 • 1
  2 czerwca 2012 - 00:27 | Stały link

  Witam
  osobiście w warunkach domowych polecam wosk lub olej, politura raczej odpada żaden laik nie poradzi sobie z politurą a tym bardziej w domu a lakier najlepiej wygląda gdy jest nałożony za pomocą pistoletu natryskowego w warunkach domowych odpada więc zostaje wosk lub olej nakłada się prosto j.w.
  a Szelak to – odmiana żywicy naturalnej, pozyskiwanej z wydzieliny owadów (Lac laccifer) zwanych czerwcami, od czerwonego koloru, żyjących w Indiach i Tajlandii na drzewach zwanych popularnie szelakowymi.

  Cały cykl życia czerwców trwa ok. 6 m-cy. Odżywiają się sokiem wysysanym spod kory, produkując szelak jako ochronną skorupkę dla larw. (Wikipedia)
  Pozdrawiam

 • 2
  Kasia
  31 października 2014 - 12:07 | Stały link

  Dzień dobry.
  Kupiłam piękne stare meble, ale chciałam je przyciemnić, bo nie pasują do innych mebli. Problem w tym, że meble zakupione są woskowane. Czym najlepiej je teraz przyciemnić: woskiem czy może lakierobejcą i jak to nakładać.
  Proszę o pomoc
  Kasia

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *