Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Decydując się na samodzielną renowację mebli drewnianych, które przez długie lata zalegały gdzieś na strychu, a z całą w będą ozdoba naszego domu powinniśmy zapoznać się z kilkoma bardzo ważnymi zagadnieniami.

Pierwszym krokiem podczas zabiegu, jakim będzie renowacja mebli będzie przygotowanie drewna, czyli zdarcie lub zdjęcie starej warstwy lakieru lub farby. Dokonamy tego przy pomocy szlifierki lub przez nałożenie pędzlem specjalnego preparatu, który rozpuści niechciana powłokę Dzięki temu bardzo szybko i łatwo zdejmiemy ją zwykłą szpachelką. Po tym musimy zaszpachlować wszystkie dziury i wgłębienia szpachlą do drewna, którą powinniśmy zeszlifować papierem ściernym jak tylko wyschnie.

Tak przygotowane podłoże możemy malować zarówno farba do drewna, bejcą, nałożyć lakier lub politurę albo też pokryć woskiem. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Politura z pewnością nada meblom stylowego wyglądu. Uodparnia ona drewno [przed wilgocią, jednak jest stosunkowo miękka i łatwo ja zarysować. Również stosunkowo dużo jest przy niej pracy, gdyż wymaga nałożenia wielu warstw. Każdą z nich nakładamy po wyschnięciu poprzedniej. Lakier natomiast jest bardzo twardą powłoką ochronną. Nie tylko chroni meble nawet przed zalaniem gorącym płynem, ale również niełatwo go porysować. Jedyna jego wada jest to, że ciężko go usunąć, jeżeli mamy zamiar przeprowadzić ponowna renowacje mebli. Przy zastosowaniu wosku drewno pięknie wygląda, jednak tak samo jak w przypadku politury łatwo go uszkodzić. Na szczęście równie łatwo nałożyć kolejna warstwę, którą pokryjemy ewentualne uszkodzenia. Wystarczy, że nałożymy go podobnie jak w przypadku pasty do butów, odczekamy do wyschnięcia i wypolerujemy delikatną, miękką ściereczką. Jeżeli cenimy nowoczesność możemy pomalować drewniane meble farbą do mebli na dowolny kolor. W takim przypadku efekt będzie najbardziej widoczny. Jedyną wada będzie fakt, że zasłonimy nią naturalne piękno drewna.

Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy jedynie od naszych chęci, zapału i upodobań.

komentarze 4

 • 1
  intermeble24
  3 stycznia 2013 - 17:53 | Stały link

  Uwielbiam sosne i wszystko co z niej wykonane.
  Tak samo z wiklina której poświęcacie osoby artykuł, jednak tylko na ogródek itp

 • 2
  szafairubin
  16 stycznia 2013 - 21:31 | Stały link

  Jakiś czas temu po raz pierwszy użyłam właśnie środka do usuwania warstw lakieru z powierzchni i jestem bardzo zadowolona, moją szlifierką musiałabym chyba miesiąc zdzierać tak grubą warstwę, pozdrawiam:)

 • 3
  koniu398
  20 lutego 2013 - 20:22 | Stały link

  bez komentarza w opisie jest ujęte wszystko tak jak wygląda w rzeczywistości .

 • 4
  24 lutego 2015 - 18:13 | Stały link

  Bardzo fajne uwagi i jestem jak zwykle pod wrażeniem pracy każdego kto pracuje ze stalą, drewnem lub betonem 🙂

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *